Stefan Żeromski - życiorys
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W okresie XX-lecia międzywojennego Żeromski mieszkał w Warszawie, gdzie uczestniczył w życiu literackim niepodległego państwa. Założył polską sekcję Pen Clubu brał udział także w akcji plebiscytowej na Mazurach. Był kandydatem do literackiej nagrody Nobla. Jednakże wpływ proniemiecko nastawionych członków szwedzkiej Akademii zaważył na negatywnej opinii o autorze „Wiatru od morza” (1922).

W 1925 roku ukazało się „Pzedwiośnie” stawiające dramatyczne pytanie o dalszą drogę wolnej Polski ku lepszej przyszłości. W tym samym roku, 20 listopada, pisarz niespodziewanie zmarł w swym mieszkaniu na Zamku Królewskim w Warszawie.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Tragizm Syzyfa i tragizm Prometeusza w postaci doktora Judyma. Rozwiń temat odwołując się do treści "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego - plan wypracowania
2  Ludzie bezdomni - cytaty
3  Problematyka moralna Ludzi bezdomnychKomentarze
artykuł / utwór: Stefan Żeromski - życiorys


  • Stefan Żeromski jest patronem mojej szkoły.Uważam Go za wzór do naśladowania.Był wielkim człowiekiem,i miał wiele zasług!!!!!!! Agnieszka
    Agnieszka (agaa_123 {at} interia.pl)

  • Bardzo dobra biografia lecz nie jest scharakteryzowane opisy - dlaczego niektóre powieści powstają i z jakich powodów. Ogólnie praca dobra.
    Wojciech ()


Tagi: