„Ludzie bezdomni” – jako nowy rodzaj powieści
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
c) impresjonizm – to scenki rodzajowe mające na celu opóźnienie akcji, tzw. retardację. To opisy przyrody wprowadzające element nastrojowy, a także przedstawiające stan ducha głównego bohatera. Jest to liryzacja prozy.

3. styl powieści. Henryk Markiewicz wymienia cztery formy stylistyczne powieści Żeromskiego: styl neutralny – służący celom informacyjnym; gawędziarski – operujący mową potoczną, żartem i humorem; poetycko-patetyczny – zachwyty Judyma Joasią; oraz styl nacechowany wyrazami o ujemnym znaczeniu uczuciowym (H. Markiewicz „Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego) Występuje tu również zjawisko metaforyzacji i liryzacji poprzez personifikację uczuć bohatera. Często stosuje autor animizację i personifikację w odniesieniu do stanów duchowych bohatera, a także wyszukane epitety.

4. wielogłos narracji. Mimo iż główny narrator jest trzecioosobowy, autor wprowadza narrację personalną, zindywidualizowaną. Znamy punkt widzenia Judyma, czytamy pamiętnik Joasi.

5. indywidualizacja języka postaci. Autor zadbał o to by każdy bohater mówił językiem odpowiednim dla jego klasy społecznej i wykształcenia. Widać znaczną różnicę w mowie pochodzącej z nizin Judymowej (mimo iż Warszawianka) i wykształconej Joasi Podborskiej. Oczytana Joasia używa języka literackiego, zaś Judymowi potocznego z naleciałościami gwarowymi.

6. zakończenie otwarte. Czytelnik nie poznał do końca zamiarów Judyma, nie wie jaką drogę w końcu wybierze i gdzie go to zaprowadzi. Nie dowie się również co stało się z Joasią i czy ułoży sobie życie.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Doktor Judym – spadkobierca romantyków i pozytywistów - plan wypracowania
2  Ludzie bezdomni - plan wydarzeń
3  Tomasz Judym- romantyk realizmu, chybiony pozytywista, Hamlet dzisiejszyKomentarze
artykuł / utwór: „Ludzie bezdomni” – jako nowy rodzaj powieści


  • Jak dla mnie ten temat jest opracowany swietnie, tym bardziej, ze na lekcji mialam to zrobione troche oglednie. Niezle do powtorzenia do matury:):) dzx za stronke:*:*:*
    karolka (karolinka_exe {at} o2.pl)

  • Super, dzięki za pracę, przyda się :) Treść ogólnie w porządku, choć miejscami tematy potraktowanie nieco oględnie
    Stasia ()


Tagi: