Tomasz Judym- romantyk realizmu, chybiony pozytywista, Hamlet dzisiejszy
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wyraźnie przecenia swe siły, kilkakrotnie udowadniając słabość i brak konsekwencji działania. Ucieka z Cisów właśnie wtedy, gdy jest tam najbardziej potrzebny, nie potrafi znaleźć wspólnej płaszczyzny porozumienia z innymi ludźmi, więc zostaje osamotniony w swojej misji. Gdyby realnie popatrzył na świat, być może zauważyłby, iż wspólne działanie może przynieść większe korzyści, niż samotna walka.

„Chybiony pozytywista”. Zastanawiając się nad tym stwierdzeniem, przychodzą mi na myśl dwie interpretacje. Pierwsza z nich związana jest z umiejscowieniem w czasie akcji powieści, a konkretnie z nastrojami, jakie zaczęły panować pod koniec XIX i na początku XX wieku. Choć pozytywizm jeszcze trwa, to zaczynają już dominować hasła Młodej Polski. Inteligencja znudzona jest już hasłami niesienia pomocy najbiedniejszym, każdy dba o własne interesy i jest zajęty tylko sobą. Nie twierdzę oczywiście, że w pozytywizmie żyły same siłaczki, czy w odniesieniu do mężczyzn- siłacze, zwracam jednak uwagę na to, iż w okresie tym na pewno duża liczba ludzi chciała realizować hasła pracy organicznej i pracy u podstaw. Im bliżej końca wieku, tym nastroje były bardziej dekadenckie, większość ludzi zaczęła zastanawiać się nad sensem swojego życia.... Szczytne hasła nie znajdywały już tak podatnego gruntu jak kilkanaście lat temu. Ta swoista atmosfera końca wieku ( wspaniale oddana przez K. P. Tetmajera w wierszu „ Koniec wieku XIX”) sprawiała, że sytuacja Judyma była dość trudna. Z każdej strony napotykał mur, najczęściej w postaci braku zainteresowania ze strony innych (np. niechęć warszawskiego środowiska lekarzy).

Drugą interpretację oprę na wypowiedzi samego Judyma: „ Nie mogę mieć ani ojca, ani matki, ani żony, ani jednej rzeczy, którą bym przycisnął do serca z miłością, dopóki z oblicza ziemi nie znikną te podłe zmory (...)”. Doktor mówi „z oblicza ziemi”. Pragnie więc rzeczy moim zdaniem niewykonalnej, przynajmniej siłami jednej istoty ludzkiej. A tymczasem hasło pracy u podstaw wiąże się z wykonaniem zadań najpilniejszych i elementarnych, czyli po prostu podstawowych. W Judymie odzywa się owy niespokojny duch romantyka- chce widzieć efekt globalny, często zapominając o tym, że najpierw należy stworzyć podstawy, a dopiero potem można przejść do szerszych działań.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Ludzie bezdomni – interpretacja tytułu powieści
2  Ludzie bezdomni - streszczenie
3  Ludzie bezdomni - plan wydarzeńKomentarze
artykuł / utwór: Tomasz Judym- romantyk realizmu, chybiony pozytywista, Hamlet dzisiejszy


 • Mirosław- Czytaj tekst dokładnie, zanim się wypowiesz. Żeromski (czyli jak wiemy AUTOR Ludzi Bezdomnych) SAM napisał o Judymie "Hamlet dzisiejszy". Skoro tak pisał o nim autor, to chyba wiedział co mówi? No, chociaż może Ty, ze swoją przenikliwością i inteligencją pobijasz pisarza... Zacznij tworzyć w takim razie, skoro tekst Żeromskiego uważasz za "bzdurny pod pozorami uczoności", ale błagam, jak już coś stworzysz, wyślij do mnie, chcę się pośmiać.
  agata (aga_rog {at} interia.pl)

 • Może i Judym to nie Hamlet. Bo jeśli sobie przypomne to kompletnie inaczej to wszystko się w dramacie rozgrywało. Ale co zrobić jeśli ćwiczenie z podręcznika dla licealistów głosi dokładnie to co tytuł tej pracy. Autorzy od nas wymagają Judyma jako "Hamleta dzisiejszego" tym samym zmuszają nas do takiej myśli o nim.
  wercix ()

 • Ta praca to bzdury. A wy to czytacie bez zastanowienia. Judym to "bezwatpienia romantyk" ? PORAŻKA. Judym to i romantyk i pozytywista, jakbyście przeczytali PORZĄDNIE ze zrozumieniem ksiązkę to byscie doszli do tego. Współczuje braku myslenia, to sie jednak w życiu przydaje.
  j. ()

 • Uwazam, ze samo czytanie lektur pozwala zglebic ksiazke od strony emocjonalnej.Mozna się z książką silnie związać i przez co lepiej zrozumieć problemy w niej zawarte.Przede wszystkim czytanie ksiazek wzbogaca nas a streszczenia sa niejakim podsumowaniem i wyklarowaniem. "Ludzie bezdomni" wplyneli na mnie z ogromna sila, na koncu lzy lsplywaly mi po twarzy...Judym to postać, ktora bardzo cenie i widze w nim ta chec, ktora w sobie. Nie widze w nim slomianego zapalu itp. absolutnie! widze bezradnosc, brak poparcia ze strony ogólu nierozumiejącego go, widzę jego starania. Nie mozesz pisac, ze byl niezdecydowany, bo nie wiem czy pamietasz, ale wlasnymi silami napedzil dzialanie szpitala, pomogl swojemu bratu wyjsc ze skrajnej nedzy i nawolywal i robil co mogl, aby tylko uzdrowic spoleczenstwo.
  Dorota (cirilla89 {at} interia.pl)

 • Jestem w trzeciej klasie i nie pamiętam bym kiedyś nie przeczytała lektury. Denerwują mnie ludzie, którzy twierdzą, że streszczenia są lepsze. Niektóre są beznadziejne. I wcale nie trzeba się skupiać na zbędnych szczegółach. Lektury trzeba umieć czytać
  Ania ()

 • ja uważam, że streszczenie świetne. czytanie lektury jest dobre, ale bardzoej dla własnej przyjemności. opracowania i streszczenia dają świetny obraz tego na co należy zwracać uwagę. więc najlepiej brać pod uwagę wszystko co się ma do dyspozycji. i jak ktoś mówi, że coś jest beznadziejne to niech krytykuje pracę a nie osoby którym się ona podoba i mają prawo do innego zdania
  ... ()

 • medrkujecie (no, moze nie wszyscy) a jestem pewien że niewiele z was(medrkujących) wglebilo sie w te ksiazke i w ogole próbowalo zinterpretowac ja samodzielnie. moim zdaniem wszystko to co powiedzial żeromski o swym bohaterze jest prawda, gdyz w ksiazce wszystko to jest przedstawione . Judym ma cos z bohatera romantycznego, pozytywisty i zarazem hamleta. najlepiej widac to w rozdziale ostatnim pt. Rozdarta Sosna w scenie finalnej ksiazki, czyli rozstaniu doktora z Joasia. czytajcie lektury, warto!
  Ja ()

 • DO licealistki... Moim zdaniem czytanie lektur jest kompletnie bez sensu ... Koleżanki ode mnie z klasy wiernie czytały każdą lekture przez cale liceum, a teraz nic nie pamietaja, bo zamiast skupiac sie na najwazniejszych watkach, pamietaja o jakis bzdetach... A ja czytam straszczenia i oszczedzam niepotrzebnie stracony czas ;P:)
  . ()

 • Popieram Agate !!! Ta strona jest naprawdę mistrzowska ;) Zarówno streszczenie "Ludzi bezdomnych" jak i innych książek przedstawione jest bardzo jasno ;) A więc panie Mateuszu skoro Twoim zdaniem jest ono monotonne i złe to nie czytaj może streszczeń i nie wymagaj żeby w streszczeniu było dużo cytatów, jak chcesz cytaty to czytaj se ksiąźkę, bo widzę że jesteś jednym z piórników i kujonów ehehe i nie mów, że to złe streszczenie bo sam na pewno byś lepszego nie napisał :P i to by było na tyle. A na koniec powiem jeszcze raz streszczenie super ;)
  Ewelina (evelinka999 {at} o2.pl)

Tagi: