Warning: strrpos() [function.strrpos]: Offset is greater than the length of haystack string in /home/graffika/public_html/klptestzadsense.php on line 1052
„ Hamlet jest jak gąbka. Jeśli go tylko nie stylizować i nie grać antykwarycznie, wchłania w siebie od razu całą współczesność”. To słowa Jana Kotta, które wspaniale ukazują, iż postawa Hamleta była i jest wciąż aktualna. Zauważył to również Żeromski i stworzył Hamleta jemu współczesnego. Trudność dylematu obydwu bohaterów polega na tym, ze widzą oni zbyt jasno, by zachować spokój, że jedynie przywracając świat do normy odzyskają sami równowagę wewnętrzną. Hamleta i Judyma łączy również motyw nieszczęśliwej miłości, a raczej poświęcenia jej dla celów wyższych.

Jak wiadomo Hamlet umarł. Co spotkało więc Tomasza Judyma? Na temat zakończenia możemy tylko snuć domysły. Ale czy porównanie Żeromskiego dotyczy tylko cech charakteru obu postaci? A może chodziło mu o cos więcej? Hamlet jako jednostka niezwykle wrażliwa nie potrafił żyć w świecie pełnym zakłamania i zbrodni. Nie mógł i nie chciał pogodzić się z taką rzeczywistością. Dlatego musiał umrzeć. Czy z Judymem stało się podobnie?


Zaryzykuję i stwierdzę „ Nie byłeś do życia..... Tomaszu Judymie”

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

  Dowiedz się więcej
1  Doktor Judym – pozytywista w kapeluszu romantyka
2  Lekarz – zawód czy posłannictwo? Odwołując się do kreacji Doktora Judyma w powieści, oceń, w jakim stopniu udało mu się zachować wierność swoim ideałom - plan wypracowania
3  „Ludzie bezdomni” jako powieść krypto-politycznaKomentarze
artykuł / utwór: Tomasz Judym- romantyk realizmu, chybiony pozytywista, Hamlet dzisiejszy


 • Powiem krotko-czytanie LEKTUR a nie streszczen to podstawa!!!Opracowania sa pomocne ale po przeczytaniu ksiazki czy przy powtorzeniu.:)Czytajcie ksiazki!
  licealistka ()

 • Postać Judyma to przestroga dla takich osób jak ja: mało konkretnych w działaniu, bez obranego stosunku do określonych kwestii, niezdecydowanych, niekonsekwentnych (jak autocharakterystka w ostatniej piosence Kultu). Tylko z przyjęciem zasady 'kroczek po kroczku' i dyscyplinarnego działania, kapką szczęścia - czemu nawet sama powieść dowodzi - da się osiągnąć jasno zamierzone w życiu cele. Mi do tych ideałów w byciu idealistą 'miliony' odległości stąd i jeszcze dalej.
  hamlet (zapytaj_ sprzedawcę.małpa.pl)

 • I tak calkiem osobiście-' nie potrafi znaleźć wspólnej płaszczyzny porozumienia z innymi ludźmi', bo jak mozna ja znalezc, kiedy tlumaczy sie komus jak krowie na rowie,a on i tak nie rozumie lub nie chce zrozumiec?
  IRON ()

 • 'Gdyby realnie popatrzył na świat, być może zauważyłby, iż wspólne działanie może przynieść większe korzyści, niż samotna walka. ...'- co to za shit?!Bohater zdawal sobie z tego sprawe, ale i cóż z tego, skoro nie mial wsparcia. Ci, którzy podzielali jego poglady byli rozproszeni po Polsce(a nawet Europie)i borykali sie przy tym z problemami egzystencjalnymi (Korzecki). To wlasnie otoczenie, w którym znajdowal sie Judym bylo nieracjonalne, a nie on. Kto o zdrowych zmyslach (i niby pragmatycznym podejściu) wyrzucalby zgnily mul do rzeki, z ktorej ludzie czerpia wode pitna?
  IRON ()

 • strona jest mistrzowska, a na potwierdzenie moge powiedziec tylko tyle, ze moja polnistka z niej korzysta, bo wykorzystuje na lekcji teksty z opracowan, ktore wszyscy mozemy tu znaleźć hmmm...:)
  Agatka ()

 • jestescie poprostu najlepsi!wielkie dzieki:)6 z plusem:)
  Asiulek (zberek {at} buziaczek.pl)

 • przyda mi się na ustną maturę
  krzysiek (krysjas {at} interia.pl)

 • Świetne opracowanie, lepsze niz w nie jednej ściądze wyd. GREG. Gdybym miał je ocenić bez wahania postawiłbym 6!!
  michał ()

 • super strona- takiej szukałam i o takiej marzyłam!!!! jest najlepsza w swoim rodzaju! szkoda tylko że nie ma motywu przyrody!
  Lidka (lidka-grymuza {at} wp.pl)Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi: