Tomasz Judym- romantyk realizmu, chybiony pozytywista, Hamlet dzisiejszy
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„ Hamlet jest jak gąbka. Jeśli go tylko nie stylizować i nie grać antykwarycznie, wchłania w siebie od razu całą współczesność”. To słowa Jana Kotta, które wspaniale ukazują, iż postawa Hamleta była i jest wciąż aktualna. Zauważył to również Żeromski i stworzył Hamleta jemu współczesnego. Trudność dylematu obydwu bohaterów polega na tym, ze widzą oni zbyt jasno, by zachować spokój, że jedynie przywracając świat do normy odzyskają sami równowagę wewnętrzną. Hamleta i Judyma łączy również motyw nieszczęśliwej miłości, a raczej poświęcenia jej dla celów wyższych.

Jak wiadomo Hamlet umarł. Co spotkało więc Tomasza Judyma? Na temat zakończenia możemy tylko snuć domysły. Ale czy porównanie Żeromskiego dotyczy tylko cech charakteru obu postaci? A może chodziło mu o cos więcej? Hamlet jako jednostka niezwykle wrażliwa nie potrafił żyć w świecie pełnym zakłamania i zbrodni. Nie mógł i nie chciał pogodzić się z taką rzeczywistością. Dlatego musiał umrzeć. Czy z Judymem stało się podobnie? Zaryzykuję i stwierdzę „ Nie byłeś do życia..... Tomaszu Judymie”

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Doktor Judym – spadkobierca romantyków i pozytywistów - plan wypracowania
2  Tomasz Judym jako postać tragiczna - plan wypracowania
3  Joanna Podborska – charakterystyka postaci



Komentarze
artykuł / utwór: Tomasz Judym- romantyk realizmu, chybiony pozytywista, Hamlet dzisiejszy


 • Mirosław- Czytaj tekst dokładnie, zanim się wypowiesz. Żeromski (czyli jak wiemy AUTOR Ludzi Bezdomnych) SAM napisał o Judymie "Hamlet dzisiejszy". Skoro tak pisał o nim autor, to chyba wiedział co mówi? No, chociaż może Ty, ze swoją przenikliwością i inteligencją pobijasz pisarza... Zacznij tworzyć w takim razie, skoro tekst Żeromskiego uważasz za "bzdurny pod pozorami uczoności", ale błagam, jak już coś stworzysz, wyślij do mnie, chcę się pośmiać.
  agata (aga_rog {at} interia.pl)

 • Może i Judym to nie Hamlet. Bo jeśli sobie przypomne to kompletnie inaczej to wszystko się w dramacie rozgrywało. Ale co zrobić jeśli ćwiczenie z podręcznika dla licealistów głosi dokładnie to co tytuł tej pracy. Autorzy od nas wymagają Judyma jako "Hamleta dzisiejszego" tym samym zmuszają nas do takiej myśli o nim.
  wercix ()

 • Ta praca to bzdury. A wy to czytacie bez zastanowienia. Judym to "bezwatpienia romantyk" ? PORAŻKA. Judym to i romantyk i pozytywista, jakbyście przeczytali PORZĄDNIE ze zrozumieniem ksiązkę to byscie doszli do tego. Współczuje braku myslenia, to sie jednak w życiu przydaje.
  j. ()

 • Uwazam, ze samo czytanie lektur pozwala zglebic ksiazke od strony emocjonalnej.Mozna się z książką silnie związać i przez co lepiej zrozumieć problemy w niej zawarte.Przede wszystkim czytanie ksiazek wzbogaca nas a streszczenia sa niejakim podsumowaniem i wyklarowaniem. "Ludzie bezdomni" wplyneli na mnie z ogromna sila, na koncu lzy lsplywaly mi po twarzy...Judym to postać, ktora bardzo cenie i widze w nim ta chec, ktora w sobie. Nie widze w nim slomianego zapalu itp. absolutnie! widze bezradnosc, brak poparcia ze strony ogólu nierozumiejącego go, widzę jego starania. Nie mozesz pisac, ze byl niezdecydowany, bo nie wiem czy pamietasz, ale wlasnymi silami napedzil dzialanie szpitala, pomogl swojemu bratu wyjsc ze skrajnej nedzy i nawolywal i robil co mogl, aby tylko uzdrowic spoleczenstwo.
  Dorota (cirilla89 {at} interia.pl)

 • Jestem w trzeciej klasie i nie pamiętam bym kiedyś nie przeczytała lektury. Denerwują mnie ludzie, którzy twierdzą, że streszczenia są lepsze. Niektóre są beznadziejne. I wcale nie trzeba się skupiać na zbędnych szczegółach. Lektury trzeba umieć czytać
  Ania ()

 • ja uważam, że streszczenie świetne. czytanie lektury jest dobre, ale bardzoej dla własnej przyjemności. opracowania i streszczenia dają świetny obraz tego na co należy zwracać uwagę. więc najlepiej brać pod uwagę wszystko co się ma do dyspozycji. i jak ktoś mówi, że coś jest beznadziejne to niech krytykuje pracę a nie osoby którym się ona podoba i mają prawo do innego zdania
  ... ()

 • medrkujecie (no, moze nie wszyscy) a jestem pewien że niewiele z was(medrkujących) wglebilo sie w te ksiazke i w ogole próbowalo zinterpretowac ja samodzielnie. moim zdaniem wszystko to co powiedzial żeromski o swym bohaterze jest prawda, gdyz w ksiazce wszystko to jest przedstawione . Judym ma cos z bohatera romantycznego, pozytywisty i zarazem hamleta. najlepiej widac to w rozdziale ostatnim pt. Rozdarta Sosna w scenie finalnej ksiazki, czyli rozstaniu doktora z Joasia. czytajcie lektury, warto!
  Ja ()

 • DO licealistki... Moim zdaniem czytanie lektur jest kompletnie bez sensu ... Koleżanki ode mnie z klasy wiernie czytały każdą lekture przez cale liceum, a teraz nic nie pamietaja, bo zamiast skupiac sie na najwazniejszych watkach, pamietaja o jakis bzdetach... A ja czytam straszczenia i oszczedzam niepotrzebnie stracony czas ;P:)
  . ()

 • Popieram Agate !!! Ta strona jest naprawdę mistrzowska ;) Zarówno streszczenie "Ludzi bezdomnych" jak i innych książek przedstawione jest bardzo jasno ;) A więc panie Mateuszu skoro Twoim zdaniem jest ono monotonne i złe to nie czytaj może streszczeń i nie wymagaj żeby w streszczeniu było dużo cytatów, jak chcesz cytaty to czytaj se ksiąźkę, bo widzę że jesteś jednym z piórników i kujonów ehehe i nie mów, że to złe streszczenie bo sam na pewno byś lepszego nie napisał :P i to by było na tyle. A na koniec powiem jeszcze raz streszczenie super ;)
  Ewelina (evelinka999 {at} o2.pl)






Tagi: