Tomasz Judym- romantyk realizmu, chybiony pozytywista, Hamlet dzisiejszy - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„ Tomasz Judym- romantyk realizmu, chybiony pozytywista, Hamlet dzisiejszy.”
Tak oto określił głównego bohatera sam autor powieści, Stefan Żeromski, a sąd ów zawarł w „ Dziennikach”, dziele, które stanowi kopalnię wiedzy na temat życia prywatnego pisarza, jego przeżyć, a przede wszystkim poglądów, chociażby na temat postaci stworzonych przez niego samego. Moim zdaniem pisarz właściwie nazwał Tomasza Judyma, bo któż lepiej zna swego bohatera jak nie sam twórca? Warto jednak bliżej przyjrzeć się temu stwierdzeniu, na które składa się szereg pozornie przeciwstawnych względem siebie wyrazów, a raczej postaw światopoglądowych. Najpierw wyjaśnijmy, co poszczególne postawy oznaczają i dlaczego Żeromski zestawił je ze sobą, mając na myśli Judyma. Nie obejdziemy się oczywiści bez krótkiej charakterystyki bohatera.

Mianem romantyka można określić człowieka kierującego się emocjami, uczuciami, pragnącego poświęcić się często dla rzeczy niemożliwej do zrealizowania. Romantyk to również człowiek nie znajdujący zrozumienia ani akceptacji wśród innych ludzi. Z kolei określenie „realista” w mowie potocznej stosuje się wobec ludzi, którzy podejmują decyzje i oceniają sytuacje kierując się zdrowym rozsądkiem i trzeźwym spojrzeniem na rzeczywistość. Natomiast mianem pozytywisty określamy człowieka kierującego się ideałami nawiązującymi przede wszystkim do teorii pracy u podstaw i pracy organicznej. Porównanie do szekspirowskiego Hamleta oznacza nieprzystosowanie do zaistniałych warunków, poświęcenie własnego życia dla wyższego celu, również bunt wobec zastanej sytuacji.

Tomasz Judym jako romantyk realizmu przedstawia się następująco: pragnie za wszelką cenę, kosztem własnego szczęścia zmienić świat, a konkretnie sytuacje najuboższych warstw. W jego postępowaniu możemy dostrzec pierwiastek prometeizmu, czyli jednej z charakterystycznych postaw epoki romantyzmu. Podobnie jak Konrad z III części „ Dziadów” jest gotów poświęcić się całkowicie dla drugiego człowieka. Różnica pomiędzy tymi dwoma bohaterami polega na tym, iż Konrad występuje przeciwko Bogu, natomiast Judym sprzeciwia się okrutnym prawom, które rządzą światem w sposób niezwykle bezwzględny, godząc szczególnie boleśnie w najbiedniejszych. Doktor Judym to zdecydowanie romantyk, ale żyjący w czasach realizmu. Nie patrzy „trzeźwo” na świat, nie uznaje kompromisów, w swoim życiu przyjmuje postawę skrajną. Judym nie umie właściwie ocenić własnych możliwości, ani ograniczeń.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ludzie bezdomni - streszczenie
2  Doktor Judym – pozytywista w kapeluszu romantyka
3  Na podstawie znajomości powieści Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni” ukaż dramatyzm decyzji Tomasza Judyma oraz motywy jego wyboru - plan wypracowaniaKomentarze: Tomasz Judym- romantyk realizmu, chybiony pozytywista, Hamlet dzisiejszy

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-15 21:23:14

Jestem w trzeciej klasie i nie pamiętam bym kiedyś nie przeczytała lektury. Denerwują mnie ludzie, którzy twierdzą, że streszczenia są lepsze. Niektóre są beznadziejne. I wcale nie trzeba się skupiać na zbędnych szczegółach. Lektury trzeba umieć czytać


2018-10-14 14:09:30

ja uważam, że streszczenie świetne. czytanie lektury jest dobre, ale bardzoej dla własnej przyjemności. opracowania i streszczenia dają świetny obraz tego na co należy zwracać uwagę. więc najlepiej brać pod uwagę wszystko co się ma do dyspozycji. i jak ktoś mówi, że coś jest beznadziejne to niech krytykuje pracę a nie osoby którym się ona podoba i mają prawo do innego zdania


2018-10-09 15:59:15

medrkujecie (no, moze nie wszyscy) a jestem pewien że niewiele z was(medrkujących) wglebilo sie w te ksiazke i w ogole próbowalo zinterpretowac ja samodzielnie. moim zdaniem wszystko to co powiedzial żeromski o swym bohaterze jest prawda, gdyz w ksiazce wszystko to jest przedstawione . Judym ma cos z bohatera romantycznego, pozytywisty i zarazem hamleta. najlepiej widac to w rozdziale ostatnim pt. Rozdarta Sosna w scenie finalnej ksiazki, czyli rozstaniu doktora z Joasia. czytajcie lektury, warto!


2018-10-08 15:15:36

super strona- takiej szukałam i o takiej marzyłam!!!! jest najlepsza w swoim rodzaju! szkoda tylko że nie ma motywu przyrody!


2018-10-07 16:36:50

Popieram Agate !!! Ta strona jest naprawdę mistrzowska ;) Zarówno streszczenie "Ludzi bezdomnych" jak i innych książek przedstawione jest bardzo jasno ;) A więc panie Mateuszu skoro Twoim zdaniem jest ono monotonne i złe to nie czytaj może streszczeń i nie wymagaj żeby w streszczeniu było dużo cytatów, jak chcesz cytaty to czytaj se ksiąźkę, bo widzę że jesteś jednym z piórników i kujonów ehehe i nie mów, że to złe streszczenie bo sam na pewno byś lepszego nie napisał :P i to by było na tyle. A na koniec powiem jeszcze raz streszczenie super ;)
Streszczenia książek
Tagi: