Tomasz Judym- romantyk realizmu, chybiony pozytywista, Hamlet dzisiejszy - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„ Tomasz Judym- romantyk realizmu, chybiony pozytywista, Hamlet dzisiejszy.”
Tak oto określił głównego bohatera sam autor powieści, Stefan Żeromski, a sąd ów zawarł w „ Dziennikach”, dziele, które stanowi kopalnię wiedzy na temat życia prywatnego pisarza, jego przeżyć, a przede wszystkim poglądów, chociażby na temat postaci stworzonych przez niego samego. Moim zdaniem pisarz właściwie nazwał Tomasza Judyma, bo któż lepiej zna swego bohatera jak nie sam twórca? Warto jednak bliżej przyjrzeć się temu stwierdzeniu, na które składa się szereg pozornie przeciwstawnych względem siebie wyrazów, a raczej postaw światopoglądowych. Najpierw wyjaśnijmy, co poszczególne postawy oznaczają i dlaczego Żeromski zestawił je ze sobą, mając na myśli Judyma. Nie obejdziemy się oczywiści bez krótkiej charakterystyki bohatera.

Mianem romantyka można określić człowieka kierującego się emocjami, uczuciami, pragnącego poświęcić się często dla rzeczy niemożliwej do zrealizowania. Romantyk to również człowiek nie znajdujący zrozumienia ani akceptacji wśród innych ludzi. Z kolei określenie „realista” w mowie potocznej stosuje się wobec ludzi, którzy podejmują decyzje i oceniają sytuacje kierując się zdrowym rozsądkiem i trzeźwym spojrzeniem na rzeczywistość. Natomiast mianem pozytywisty określamy człowieka kierującego się ideałami nawiązującymi przede wszystkim do teorii pracy u podstaw i pracy organicznej. Porównanie do szekspirowskiego Hamleta oznacza nieprzystosowanie do zaistniałych warunków, poświęcenie własnego życia dla wyższego celu, również bunt wobec zastanej sytuacji.

Tomasz Judym jako romantyk realizmu przedstawia się następująco: pragnie za wszelką cenę, kosztem własnego szczęścia zmienić świat, a konkretnie sytuacje najuboższych warstw. W jego postępowaniu możemy dostrzec pierwiastek prometeizmu, czyli jednej z charakterystycznych postaw epoki romantyzmu. Podobnie jak Konrad z III części „ Dziadów” jest gotów poświęcić się całkowicie dla drugiego człowieka. Różnica pomiędzy tymi dwoma bohaterami polega na tym, iż Konrad występuje przeciwko Bogu, natomiast Judym sprzeciwia się okrutnym prawom, które rządzą światem w sposób niezwykle bezwzględny, godząc szczególnie boleśnie w najbiedniejszych. Doktor Judym to zdecydowanie romantyk, ale żyjący w czasach realizmu. Nie patrzy „trzeźwo” na świat, nie uznaje kompromisów, w swoim życiu przyjmuje postawę skrajną. Judym nie umie właściwie ocenić własnych możliwości, ani ograniczeń.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Ludzie bezdomni - streszczenie szczegółowe
2  Stefan Żeromski - życiorys
3  Tomasz Judym jako postać tragiczna - plan wypracowaniaKomentarze
artykuł / utwór: Tomasz Judym- romantyk realizmu, chybiony pozytywista, Hamlet dzisiejszy


 • Jeżeli Żeromski napisał o Judymie tak mylące słowa, to na pewno nie chciał aby tak Judyma interpretowano.Nie ufajcie wypowiedziom pisarzy o swoich bohaterach - czasami lubią wprowadzac w błąd a potem smieją się w kułak znabitych w butelke
  Anonim ()

 • Romantyk -zgoda,ale czy Hamlet? Uważam tekst za bzdurny pod pozorami uczoności. Co ma wspólnego Judym z Hamletem? Gdzie tu hamletowska neurastenia i niemoc, hamletowskie wahania? Bzdurne jest interpretowanie przesłania Ludzi bezdomnych w taki sposób, że lekarza nie powinie3 się zenić bo mu żona przeszkodzi się poświęcać.W rzeczywistosci Judym zamierzał podjąć nielegalną działalnosć konspiratora PPS. Tylko tą droga mógł mieć nadziję na "rozwalenie robotniczych nor" i poprawę ich bytu. Decyzja człowieka zamierzającego podjąć działalność konspiracyjna żeby sie nie żenić ma zupełnie inny ciężar gatunkowy. Dla rodziny konspiratora zycie w ciagłym ryzyku byłoby męczarnią. Nie widzę w decyzji Judyma ani śladu zHamleta.
  Mirosław (grudmir {at} wp.pl)

 • Powiem krotko-czytanie LEKTUR a nie streszczen to podstawa!!!Opracowania sa pomocne ale po przeczytaniu ksiazki czy przy powtorzeniu.:)Czytajcie ksiazki!
  licealistka ()

 • Postać Judyma to przestroga dla takich osób jak ja: mało konkretnych w działaniu, bez obranego stosunku do określonych kwestii, niezdecydowanych, niekonsekwentnych (jak autocharakterystka w ostatniej piosence Kultu). Tylko z przyjęciem zasady 'kroczek po kroczku' i dyscyplinarnego działania, kapką szczęścia - czemu nawet sama powieść dowodzi - da się osiągnąć jasno zamierzone w życiu cele. Mi do tych ideałów w byciu idealistą 'miliony' odległości stąd i jeszcze dalej.
  hamlet (zapytaj_ sprzedawcę.małpa.pl)

 • I tak calkiem osobiście-' nie potrafi znaleźć wspólnej płaszczyzny porozumienia z innymi ludźmi', bo jak mozna ja znalezc, kiedy tlumaczy sie komus jak krowie na rowie,a on i tak nie rozumie lub nie chce zrozumiec?
  IRON ()

 • 'Gdyby realnie popatrzył na świat, być może zauważyłby, iż wspólne działanie może przynieść większe korzyści, niż samotna walka. ...'- co to za shit?!Bohater zdawal sobie z tego sprawe, ale i cóż z tego, skoro nie mial wsparcia. Ci, którzy podzielali jego poglady byli rozproszeni po Polsce(a nawet Europie)i borykali sie przy tym z problemami egzystencjalnymi (Korzecki). To wlasnie otoczenie, w którym znajdowal sie Judym bylo nieracjonalne, a nie on. Kto o zdrowych zmyslach (i niby pragmatycznym podejściu) wyrzucalby zgnily mul do rzeki, z ktorej ludzie czerpia wode pitna?
  IRON ()

 • strona jest mistrzowska, a na potwierdzenie moge powiedziec tylko tyle, ze moja polnistka z niej korzysta, bo wykorzystuje na lekcji teksty z opracowan, ktore wszyscy mozemy tu znaleźć hmmm...:)
  Agatka ()

 • jestescie poprostu najlepsi!wielkie dzieki:)6 z plusem:)
  Asiulek (zberek {at} buziaczek.pl)

 • przyda mi się na ustną maturę
  krzysiek (krysjas {at} interia.pl)

 • Świetne opracowanie, lepsze niz w nie jednej ściądze wyd. GREG. Gdybym miał je ocenić bez wahania postawiłbym 6!!
  michał ()

 • super strona- takiej szukałam i o takiej marzyłam!!!! jest najlepsza w swoim rodzaju! szkoda tylko że nie ma motywu przyrody!
  Lidka (lidka-grymuza {at} wp.pl)

 • super stronka naprawde przydantna i taka inna niz wszystkie jest tu wszystko co jest naprawde potzrebne:)dzieki wielkie dla tworcow:)pozdrowionka!
  kasia (kasia.deux {at} wp.pl)

 • na 4 :p
  GRYZAK ()


Tagi: