Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„ Tomasz Judym- romantyk realizmu, chybiony pozytywista, Hamlet dzisiejszy.”
Tak oto określił głównego bohatera sam autor powieści, Stefan Żeromski, a sąd ów zawarł w „ Dziennikach”, dziele, które stanowi kopalnię wiedzy na temat życia prywatnego pisarza, jego przeżyć, a przede wszystkim poglądów, chociażby na temat postaci stworzonych przez niego samego. Moim zdaniem pisarz właściwie nazwał Tomasza Judyma, bo któż lepiej zna swego bohatera jak nie sam twórca? Warto jednak bliżej przyjrzeć się temu stwierdzeniu, na które składa się szereg pozornie przeciwstawnych względem siebie wyrazów, a raczej postaw światopoglądowych. Najpierw wyjaśnijmy, co poszczególne postawy oznaczają i dlaczego Żeromski zestawił je ze sobą, mając na myśli Judyma. Nie obejdziemy się oczywiści bez krótkiej charakterystyki bohatera.

Mianem romantyka można określić człowieka kierującego się emocjami, uczuciami, pragnącego poświęcić się często dla rzeczy niemożliwej do zrealizowania. Romantyk to również człowiek nie znajdujący zrozumienia ani akceptacji wśród innych ludzi. Z kolei określenie „realista” w mowie potocznej stosuje się wobec ludzi, którzy podejmują decyzje i oceniają sytuacje kierując się zdrowym rozsądkiem i trzeźwym spojrzeniem na rzeczywistość. Natomiast mianem pozytywisty określamy człowieka kierującego się ideałami nawiązującymi przede wszystkim do teorii pracy u podstaw i pracy organicznej. Porównanie do szekspirowskiego Hamleta oznacza nieprzystosowanie do zaistniałych warunków, poświęcenie własnego życia dla wyższego celu, również bunt wobec zastanej sytuacji.

Tomasz Judym jako romantyk realizmu przedstawia się następująco: pragnie za wszelką cenę, kosztem własnego szczęścia zmienić świat, a konkretnie sytuacje najuboższych warstw. W jego postępowaniu możemy dostrzec pierwiastek prometeizmu, czyli jednej z charakterystycznych postaw epoki romantyzmu. Podobnie jak Konrad z III części „ Dziadów” jest gotów poświęcić się całkowicie dla drugiego człowieka. Różnica pomiędzy tymi dwoma bohaterami polega na tym, iż Konrad występuje przeciwko Bogu, natomiast Judym sprzeciwia się okrutnym prawom, które rządzą światem w sposób niezwykle bezwzględny, godząc szczególnie boleśnie w najbiedniejszych. Doktor Judym to zdecydowanie romantyk, ale żyjący w czasach realizmu. Nie patrzy „trzeźwo” na świat, nie uznaje kompromisów, w swoim życiu przyjmuje postawę skrajną. Judym nie umie właściwie ocenić własnych możliwości, ani ograniczeń.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Ludzie bezdomni - streszczenie
2  Doktor Judym – pozytywista w kapeluszu romantyka
3  Na podstawie znajomości powieści Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni” ukaż dramatyzm decyzji Tomasza Judyma oraz motywy jego wyboru - plan wypracowaniaKomentarze: Tomasz Judym- romantyk realizmu, chybiony pozytywista, Hamlet dzisiejszy

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-14 22:54:30

Jestem w trzeciej klasie i nie pamiętam bym kiedyś nie przeczytała lektury. Denerwują mnie ludzie, którzy twierdzą, że streszczenia są lepsze. Niektóre są beznadziejne. I wcale nie trzeba się skupiać na zbędnych szczegółach. Lektury trzeba umieć czytać


2018-12-12 19:10:01

super stronka naprawde przydantna i taka inna niz wszystkie jest tu wszystko co jest naprawde potzrebne:)dzieki wielkie dla tworcow:)pozdrowionka!


2018-12-06 21:51:39

na 4 :p


2018-12-06 19:34:59

Uwazam, ze samo czytanie lektur pozwala zglebic ksiazke od strony emocjonalnej.Mozna się z książką silnie związać i przez co lepiej zrozumieć problemy w niej zawarte.Przede wszystkim czytanie ksiazek wzbogaca nas a streszczenia sa niejakim podsumowaniem i wyklarowaniem. "Ludzie bezdomni" wplyneli na mnie z ogromna sila, na koncu lzy lsplywaly mi po twarzy...Judym to postać, ktora bardzo cenie i widze w nim ta chec, ktora w sobie. Nie widze w nim slomianego zapalu itp. absolutnie! widze bezradnosc, brak poparcia ze strony ogólu nierozumiejącego go, widzę jego starania. Nie mozesz pisac, ze byl niezdecydowany, bo nie wiem czy pamietasz, ale wlasnymi silami napedzil dzialanie szpitala, pomogl swojemu bratu wyjsc ze skrajnej nedzy i nawolywal i robil co mogl, aby tylko uzdrowic spoleczenstwo.


2018-11-27 22:17:28

ja uważam, że streszczenie świetne. czytanie lektury jest dobre, ale bardzoej dla własnej przyjemności. opracowania i streszczenia dają świetny obraz tego na co należy zwracać uwagę. więc najlepiej brać pod uwagę wszystko co się ma do dyspozycji. i jak ktoś mówi, że coś jest beznadziejne to niech krytykuje pracę a nie osoby którym się ona podoba i mają prawo do innego zdania
Streszczenia książek
Tagi: