Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Korzecki jest inżynierem, pracującym przy kopalni w Zagłębiu, znajomy Tomasza Judyma z czasów, kiedy mieszkali w Paryżu i wspólnie jeździli do Szwajcarii, „wysoki, szczupły brunet, lat trzydziestu kilku”. Był to „przystojny mężczyzna. Wysoki, kształtny, pełen dystynkcji. Ubrany był nie tylko według ostatniego wzoru mody, ale u doskonałego krawca. Jego jasne palto i podróżna czapeczka, żółte trzewiki i ręczna walizka tak dalece wyróżniały się od wszystkiego, co było w sali, że wyglądał niby jakiś utwór cywilizacji zachodnio-europejskiej na tle szarych kulfonów małopolskich”.

Korzecki to człowiek znerwicowany, ogarnięty egzystencjalnym lękiem przez życiem. Wrażliwy na krzywdę człowieka, życzliwy dla innych, nie potrafi odnaleźć się w świecie, w którym na porządku dziennym jest krzywda społeczna. Jest działaczem konspiracyjnym w ruchu robotniczym. Dla niego najwyższą wartością jest drugi człowiek. Uważa, że ma zbyt „wyedukowaną świadomość” i dlatego nie potrafi żyć. Ostatecznie wybiera samobójczą śmierć.

Inżynier Korzecki uosabia lęki egzystencjalne charakterystyczne dla dekadentyzmu.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

Komentarze: Korzecki

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2012-05-03 22:44:21

TO NIE BYŁO SAMOBÓJSTWO. W większości interpretacji podawana jest taka fałszywa informacja, a gdyby czytelnik przyjrzał się wyglądowi mieszkania Korzeckiego i opisowi ciała (strzał w tylną część głowy) od razu można dostrzec, że śmierć Korzeckiego nie była śmiercią samobójczą... Działalność Judyma i Korzeckiego to była działalność polityczna - liczne kontakty, przemyty, informacje. Dla ówczesnych czytelników było oczywiste, że działają oni w opozycji, współcześnie poprzez błędne, wszechobecnie drukowane interpretacje czytelnicy są wprowadzani w błąd. Polecam przeczytać opis znalezionego ciała Korzeckiego raz jeszcze. Dziękuje za uwagę.
Streszczenia książek
Tagi: