Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wstęp
1. Tragizm jako kategoria estetyczna, wykorzystywana często w kreacji bohaterów literackich.

2. Doktor Tomasz Judym jako bohater tragiczny, w kreacji którego ujawnia się postawa prometejska, a jego walka z krzywdą społeczną i poprawą warunków życia biedoty ma charakter syzyfowej pracy.

Rozwinięcie
1. Informacje ogólne o bohaterze – pochodzenie, awans społeczny dzięki wykształceniu, poglądy na zawód lekarza, poczucie obowiązku wobec klasy, z której się wywodzi.

2. Judym a Prometeusz:
a) Prometeusz – mityczny tytan, który ulepił człowieka z gliny zmieszanej ze łzami, a następnie, wbrew woli Zeusa, podarował im ogień. Nauczył również ludzi wielu pożytecznych rzeczy, które ułatwiały im życie. Za swój bunt przeciw bogom został ukarany i na rozkaz Zeusa przykuty do skał Kaukazu. Prometeusz jako symbol cierpienia w imię szczęścia ogółu;

b) zdefiniuj postawę prometejską i odnieś ją do postaci głównego bohatera „Ludzi bezdomnych”;

c) doktor Judym – rezygnacja z własnego szczęścia w imię wierności ideałom, których głównym celem było działanie na rzecz ludzi ubogich, poprawa ich warunków bytowych. Podporządkowanie życia wyższym wartościom, cierpienie w imię szczęścia biedoty.

2. Judym a Syzyf:
a) Syzyf – król Koryntu, ulubieniec bogów, zapraszany na uczty, odbywające się na Olimpie. Ukarany za swą próżność i skłonność do plotkowania. Syzyf jako symbol heroizmu, ciężkiej, lecz bezowocnej pracy, wytrwałości w dążeniu do celu.

b) zdefiniuj pojęcie syzyfowej pracy i odnieś ją do postaci doktora Judyma.

c) walka Judyma z niesprawiedliwością społeczną i zastanymi normami przypomina syzyfową pracę. Próby wprowadzenia zmian kończą się klęską (zostaje uznany za idealistę i marzyciela przez warszawskich lekarzy, konflikt z zarządem w Cisach zmusza go do opuszczenia uzdrowiska). Poświęca własne szczęście i możliwość stworzenia szczęśliwej rodziny u boku ukochanej kobiety w imię wierności misji, która nie ma szans powodzenia.Zakończenie
Tragizm postaci głównego bohatera „Ludzi bezdomnych” uwidacznia się w jego postawie, która czyni go podobnym do mitycznego Prometeusza oraz w bezcelowości działania, w czym przypomina inną postać z mitologii greckiej – Syzyfa. Oceń postawę doktora Judyma – czy zasługuje na uznanie czy też skazuje go na życiową porażkę.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

Komentarze: Tragizm Syzyfa i tragizm Prometeusza w postaci doktora Judyma. Rozwiń temat odwołując się do treści "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego - plan wypracowania

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: