Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wstęp
„Ludzie bezdomni” jako powieść o losach bohatera, który musiał dokonać tragicznego wyboru między poczuciem obowiązku a własnym szczęściem.

Rozwinięcie

1. Doktor Judym jako idealista, buntujący się przeciwko krzywdzie społecznej:

a) postawa bohatera wobec oporu warszawskich lekarzy – postanawia samodzielnie prowadzić praktykę lekarską, nie szukając wsparcia u znanych w mieście lekarzy, którzy mogliby umożliwić mu karierę. Decyzja ta kończy się klęską bohatera – brak pacjentów zmusza go do opuszczenia miasta i przyjęcia propozycji pracy w Cisach.

b) postawa bohatera wobec zarządu uzdrowiska w Cisach – początkowo Judym odnosi sukcesy – dzięki swemu zaangażowaniu i aktywności organizuje szpital dla ludności, stara się przenieść czworaki w lepsze miejsce, rozpowszechnia wśród biednych zasady higieny. Jego działania zmierzające do podniesienia warunków zdrowotnych w kurorcie wzbudzają niechęć zarządu. Konflikt z dyrektorem i administratorem przyczynia się do opuszczenia przez doktora Cisów, a tym samym prowadzi do rozstania z ukochaną kobietą. Lekarz po raz kolejny wykazuje się postawą bezkompromisową i pozostaje wierny swym ideałom.

c) działalność Judyma w Zagłębiu – obserwacja życia biedoty ponownie mobilizuje siły Judyma i budzi w nim pragnienie służenia ludziom, którzy potrzebują pomocy. Bohater dokonuje dramatycznego wyboru, który uważa za konieczność – poświęca miłość do Joasi Podborskiej, przekonany, że marzenia o szczęściu u boku ukochanej kobiety zniszczą w nim poczucie społecznikowskiej misji i utraci wrażliwość na ludzką krzywdę.

2. Motywacja wyborów Tomasza Judyma:
a) poczucie obowiązku wobec klasy, z której się wywodził;
b) postrzeganie zawodu lekarza jako posłannictwa;
c) niemożność pogodzenia służby biednym z poczuciem prywatnego szczęścia.Zakończenie
Doktor Judym dokonał tragicznego wyboru pomiędzy poczuciem misji a własnym szczęściem. W jaki sposób wybór ten wpłynął na jego dalsze życie? Czy jego postawa była właściwa?


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

Komentarze: Na podstawie znajomości powieści Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni” ukaż dramatyzm decyzji Tomasza Judyma oraz motywy jego wyboru - plan wypracowania

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: