Symbole w Ludziach bezdomnych - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Stefan Żeromski posługuje się w „Ludziach bezdomnych” symbolami, które wzbogacają powieść o sensy naddane. Symboliczny jest tytuł utworu, a także niektóre tytuły poszczególnych rozdziałów. Inne symbole, wykorzystane w dziele, to:

Wenus z Milo – symbol piękna, miłości, harmonii i szczęścia. W powieści odzwierciedla piękno świata ludzi bogatych, świata, do którego chciał należeć Tomasz Judym.

Rybak – obraz francuskiego malarza, symbolizujący ludzkie cierpienie, nędzę i krzywdę społeczną. W powieści stanowi kontrast w zestawieniu z rzeźbą Wenus i symbolizuje świat ludzi biednych, klasy, z której wywodzi się główny bohater.

Kwiat tuberozy – symbol bezużytecznego piękna. W „Ludziach bezdomnych” do kwiatu tuberozy porównany zostaje przez Judyma Karbowski – lekkoduch, karciarz, człowiek z towarzystwa, który w rzeczywistości poza zaspokajaniem własnych potrzeb, nie dostrzega nic więcej.

Krzyk pawia – symbol nieszczęścia i śmierci, a także przemiany. W utworze Żeromskiego symbolizuje nie tylko śmierć pani Daszkowskiej, ale również przemianę wewnętrzną Tomasza Judyma, który w zetknięciu ze światem górników, dojrzewa do podjęcia ostatecznej decyzji i poświęcenia własnego szczęścia w imię walki z niesprawiedliwością społeczną.

Burza – symbol zaczerpnięty z poezji romantycznej, oznaczający rewolucję.

Ogień i pożar – symbole charakterystyczne dla czasów współczesnych pisarzowi, symbolizujące przygotowania do rewolucji.

Pielgrzym – symbol zaczerpnięty z twórczości romantyków polskich, gdzie oznaczał pielgrzymowanie do „ziemi świętej”, utożsamianej z wolnością ojczyzny.

Rozdarta sosna – symbol wewnętrznego rozdarcia głównego bohatera, który musiał wybierać między miłością i szczęściem u boku ukochanej kobiety a obowiązkiem spłacenia długu wobec społeczeństwa.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ludzie bezdomni - streszczenie
2  Artyzm Ludzi bezdomnych
3  Bezdomność w „Ludziach bezdomnych” Stefana Żeromskiego - plan wypracowaniaKomentarze: Symbole w Ludziach bezdomnych

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2012-04-22 19:59:52

To jaka jest w końcu prawidłowa interpretacja? Za paręnaście dni mam maturę i wolałbym wiedzieć bo nigdy nie wiadomo jaki może być temat wypracowania :/


2012-04-12 19:38:13

gdyby się opamiętał, że to nie jego świat to by Aśki nie porzucił... biednymi gardził, marzył o życiu w wyższych sferach, co prawda bał się zatracić w tym świecie, by nie zaniechać i nie zaniedbać swej idei, z którą się nie utożsamiał o czym wspomina w dyskusji Korzecki...dlatego też poświęcenie się sprawia mu tyle cierpienia.


2011-10-17 22:18:57

death ma rację, Judym nie chciał należeć do tej grupy społecznej, zawsze odczuwał tzw. kompleks ulicy Ciepłej(wstydził się swojego pochodzenia) ale jednocześnie utożsamiał się z ludźmi z niższych klas społecznych(biedakami). Ludzie z którymi zadawał się w Cisach, byli mu wyłącznie potrzebni do realizacji idei, celów np. założenie szpitala, pieniądze na akcje charytatywne.


2011-09-30 00:34:26

Tomasz Judym nie chciał należeć do świata bogatych, ten świat budził w nim odrazę, jednak najniższa klasa społeczna z której się wywodził również nie była jego miejscem. Judym jest pomiędzy, rozdarty.


2010-12-04 14:11:00

Do laika "Bo jak dla mnie[...] doszukiwanie się niepotrzebnej nadinterpretacji"; Bez analizy symboli, utwór ten stałby się bezwartościowy i nie przekazujący głębszych wartości.
Streszczenia książek
Tagi: