Tomasz Judym- romantyk realizmu, chybiony pozytywista, Hamlet dzisiejszy
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„ Tomasz Judym- romantyk realizmu, chybiony pozytywista, Hamlet dzisiejszy.”
Tak oto określił głównego bohatera sam autor powieści, Stefan Żeromski, a sąd ów zawarł w „ Dziennikach”, dziele, które stanowi kopalnię wiedzy na temat życia prywatnego pisarza, jego przeżyć, a przede wszystkim poglądów, chociażby na temat postaci stworzonych przez niego samego. Moim zdaniem pisarz właściwie nazwał Tomasza Judyma, bo któż lepiej zna swego bohatera jak nie sam twórca? Warto jednak bliżej przyjrzeć się temu stwierdzeniu, na które składa się szereg pozornie przeciwstawnych względem siebie wyrazów, a raczej postaw światopoglądowych. Najpierw wyjaśnijmy, co poszczególne postawy oznaczają i dlaczego Żeromski zestawił je ze sobą, mając na myśli Judyma. Nie obejdziemy się oczywiści bez krótkiej charakterystyki bohatera.

Mianem romantyka można określić człowieka kierującego się emocjami, uczuciami, pragnącego poświęcić się często dla rzeczy niemożliwej do zrealizowania. Romantyk to również człowiek nie znajdujący zrozumienia ani akceptacji wśród innych ludzi. Z kolei określenie „realista” w mowie potocznej stosuje się wobec ludzi, którzy podejmują decyzje i oceniają sytuacje kierując się zdrowym rozsądkiem i trzeźwym spojrzeniem na rzeczywistość. Natomiast mianem pozytywisty określamy człowieka kierującego się ideałami nawiązującymi przede wszystkim do teorii pracy u podstaw i pracy organicznej. Porównanie do szekspirowskiego Hamleta oznacza nieprzystosowanie do zaistniałych warunków, poświęcenie własnego życia dla wyższego celu, również bunt wobec zastanej sytuacji.

Tomasz Judym jako romantyk realizmu przedstawia się następująco: pragnie za wszelką cenę, kosztem własnego szczęścia zmienić świat, a konkretnie sytuacje najuboższych warstw. W jego postępowaniu możemy dostrzec pierwiastek prometeizmu, czyli jednej z charakterystycznych postaw epoki romantyzmu. Podobnie jak Konrad z III części „ Dziadów” jest gotów poświęcić się całkowicie dla drugiego człowieka. Różnica pomiędzy tymi dwoma bohaterami polega na tym, iż Konrad występuje przeciwko Bogu, natomiast Judym sprzeciwia się okrutnym prawom, które rządzą światem w sposób niezwykle bezwzględny, godząc szczególnie boleśnie w najbiedniejszych. Doktor Judym to zdecydowanie romantyk, ale żyjący w czasach realizmu. Nie patrzy „trzeźwo” na świat, nie uznaje kompromisów, w swoim życiu przyjmuje postawę skrajną. Judym nie umie właściwie ocenić własnych możliwości, ani ograniczeń.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Problematyka moralna Ludzi bezdomnych
2  Na podstawie znajomości powieści Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni” ukaż dramatyzm decyzji Tomasza Judyma oraz motywy jego wyboru - plan wypracowania
3  Joanna Podborska – charakterystyka postaciKomentarze
artykuł / utwór: Tomasz Judym- romantyk realizmu, chybiony pozytywista, Hamlet dzisiejszy


 • Mirosław- Czytaj tekst dokładnie, zanim się wypowiesz. Żeromski (czyli jak wiemy AUTOR Ludzi Bezdomnych) SAM napisał o Judymie "Hamlet dzisiejszy". Skoro tak pisał o nim autor, to chyba wiedział co mówi? No, chociaż może Ty, ze swoją przenikliwością i inteligencją pobijasz pisarza... Zacznij tworzyć w takim razie, skoro tekst Żeromskiego uważasz za "bzdurny pod pozorami uczoności", ale błagam, jak już coś stworzysz, wyślij do mnie, chcę się pośmiać.
  agata (aga_rog {at} interia.pl)

 • Może i Judym to nie Hamlet. Bo jeśli sobie przypomne to kompletnie inaczej to wszystko się w dramacie rozgrywało. Ale co zrobić jeśli ćwiczenie z podręcznika dla licealistów głosi dokładnie to co tytuł tej pracy. Autorzy od nas wymagają Judyma jako "Hamleta dzisiejszego" tym samym zmuszają nas do takiej myśli o nim.
  wercix ()

 • Ta praca to bzdury. A wy to czytacie bez zastanowienia. Judym to "bezwatpienia romantyk" ? PORAŻKA. Judym to i romantyk i pozytywista, jakbyście przeczytali PORZĄDNIE ze zrozumieniem ksiązkę to byscie doszli do tego. Współczuje braku myslenia, to sie jednak w życiu przydaje.
  j. ()

 • Uwazam, ze samo czytanie lektur pozwala zglebic ksiazke od strony emocjonalnej.Mozna się z książką silnie związać i przez co lepiej zrozumieć problemy w niej zawarte.Przede wszystkim czytanie ksiazek wzbogaca nas a streszczenia sa niejakim podsumowaniem i wyklarowaniem. "Ludzie bezdomni" wplyneli na mnie z ogromna sila, na koncu lzy lsplywaly mi po twarzy...Judym to postać, ktora bardzo cenie i widze w nim ta chec, ktora w sobie. Nie widze w nim slomianego zapalu itp. absolutnie! widze bezradnosc, brak poparcia ze strony ogólu nierozumiejącego go, widzę jego starania. Nie mozesz pisac, ze byl niezdecydowany, bo nie wiem czy pamietasz, ale wlasnymi silami napedzil dzialanie szpitala, pomogl swojemu bratu wyjsc ze skrajnej nedzy i nawolywal i robil co mogl, aby tylko uzdrowic spoleczenstwo.
  Dorota (cirilla89 {at} interia.pl)

 • Jestem w trzeciej klasie i nie pamiętam bym kiedyś nie przeczytała lektury. Denerwują mnie ludzie, którzy twierdzą, że streszczenia są lepsze. Niektóre są beznadziejne. I wcale nie trzeba się skupiać na zbędnych szczegółach. Lektury trzeba umieć czytać
  Ania ()

 • ja uważam, że streszczenie świetne. czytanie lektury jest dobre, ale bardzoej dla własnej przyjemności. opracowania i streszczenia dają świetny obraz tego na co należy zwracać uwagę. więc najlepiej brać pod uwagę wszystko co się ma do dyspozycji. i jak ktoś mówi, że coś jest beznadziejne to niech krytykuje pracę a nie osoby którym się ona podoba i mają prawo do innego zdania
  ... ()

 • medrkujecie (no, moze nie wszyscy) a jestem pewien że niewiele z was(medrkujących) wglebilo sie w te ksiazke i w ogole próbowalo zinterpretowac ja samodzielnie. moim zdaniem wszystko to co powiedzial żeromski o swym bohaterze jest prawda, gdyz w ksiazce wszystko to jest przedstawione . Judym ma cos z bohatera romantycznego, pozytywisty i zarazem hamleta. najlepiej widac to w rozdziale ostatnim pt. Rozdarta Sosna w scenie finalnej ksiazki, czyli rozstaniu doktora z Joasia. czytajcie lektury, warto!
  Ja ()

 • DO licealistki... Moim zdaniem czytanie lektur jest kompletnie bez sensu ... Koleżanki ode mnie z klasy wiernie czytały każdą lekture przez cale liceum, a teraz nic nie pamietaja, bo zamiast skupiac sie na najwazniejszych watkach, pamietaja o jakis bzdetach... A ja czytam straszczenia i oszczedzam niepotrzebnie stracony czas ;P:)
  . ()

 • Popieram Agate !!! Ta strona jest naprawdę mistrzowska ;) Zarówno streszczenie "Ludzi bezdomnych" jak i innych książek przedstawione jest bardzo jasno ;) A więc panie Mateuszu skoro Twoim zdaniem jest ono monotonne i złe to nie czytaj może streszczeń i nie wymagaj żeby w streszczeniu było dużo cytatów, jak chcesz cytaty to czytaj se ksiąźkę, bo widzę że jesteś jednym z piórników i kujonów ehehe i nie mów, że to złe streszczenie bo sam na pewno byś lepszego nie napisał :P i to by było na tyle. A na koniec powiem jeszcze raz streszczenie super ;)
  Ewelina (evelinka999 {at} o2.pl)


Tagi: