Ludzie bezdomni jako powieść młodopolska
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Widać więc, jak wiele istotnych cech odróżnia powieść od nurtu pozytywizmu i decyduje o jej młodopolskim charakterze. W "Ludziach bezdomnych" mamy nowy typ przedstawienia wydarzeń akcji, oryginalne rozwiązanie sposobu narracji, bogatą symbolikę, niecodzienne wykorzystanie różnorodnych gatunków języka i wreszcie swoistą poetyzację niektórych partii narracji. Wszystko to decyduje o nowatorstwie dzieła Żeromskiego. Lecz powieść nie jest oderwana od tradycji. O silnym związku utworu z pozytywizmem decyduje mocny, mimo wszystko, realizm powieści i postać głównego bohatera - Tomasza Judyma. Ale rozważania o elementach pozytywizmu w "Ludziach bezdomnych" to już zupełnie inna historia, która zresztą w żaden sposób nie zmieni faktu, iż "Ludzie bezdomni" to zapowiedź nowej epoki w historii literatury polskiej.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Na podstawie znajomości powieści Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni” ukaż dramatyzm decyzji Tomasza Judyma oraz motywy jego wyboru - plan wypracowania
2  Ludzie bezdomni – interpretacja tytułu powieści
3  Tomasz Judym- romantyk realizmu, chybiony pozytywista, Hamlet dzisiejszyKomentarze
artykuł / utwór: Ludzie bezdomni jako powieść młodopolska


  • bardzo dobrze choć skrótowo ukazane inspiracje impresjonizmem u Żeromskiego, przyda sie do prezentacji na polski, a nigdzie indziej nie moglam tego znaleźć :)
    kasia ()


Tagi: